Üretici memnun


“Hayvan Hastalıklarıyla Mücadele Projesi”ni yürüten Veteriner Dairesi ve Avrupa Birliği (AB) proje yetkilileri hastalıklardan arındırılmış çiftliklere giderek sertifikalarını verdi. Önce Akdoğan’da ardından Değirmenlik’te üreticileri ziyaret eden Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben ve Hayvan Hastalıklarıyla Mücadele Projesi AB Ekip Lideri Vaidotas Kiudulas’a Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ve Vadili Kaza Veteriner Dairesi hekimlerinden Ziya Tüzel de eşlik etti.

Ziyarette konuşan Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben üreticileri tebrik etti. Ataben şunları söyledi: “Bizim gayemiz ve gailemiz özelde üreticimizin genelde ise halkımızın menfaatine çalışmalar geliştirmektir. Biz üreticimizin imkanlarını geliştirmek isteriz. Hatta üreticinin bizden beklentisini yükseltmesini bekliyoruz. Biz çalışmalarımız boyunca AB’nin mali ve teknik kaynaklarından faydalanmakla kalmadık; AB proje ekibinin de bizimle tıpkı Dairemiz çalışanı gibi çalıştıklarını, memleketimizin hayrına olacak çalışmaları en az bizim kadar sahiplendiklerini de gördük. Bundan da ayrıca oldukça memnun olduğumu ifade etmek isterim.”

Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ise Proje uygulaması sürecinde üreticiyle Veteriner Dairesi arasında çok güzel bir işbirliği sağlandığını ve bundan memnun olduklarını ifade etti ve değerlendirmelerde bulundu: “Süreç içerisinde bunun faydalarını yaşadık. Öte yandan organize hayvancılık bölgesi fikri oldukça sıkıntılıdır. Eğer hastalıklardan tamamen arındırılmış bir coğrafya olmayı hedefliyorsak bu fikirden uzaklaşmak gerekir. Çünkü organize hayvancılık bölgesinde hastalığa rastlanması durumunda mücadele çok zorlaşır.”

ÜRETİCİ MEMNUN: “PROJE KESİNTİYE UĞRAMADAN SÜRDÜRÜLMELİ”

Hastalıklardan arındırılmış çiftlik sahiplerinden Akdoğan’da hayvan üreticisi Sultan Coşkun ile Değirmenlik’te Osman Çelik ise sertifikalarını alırken şunları dile getirdi.

Sultan Coşkun: “Benim hayattaki tek işim hayvancılıktır. İşimi çok sevdiğim için özel hayatımdan da ödün veriyorum. Bu sebeple bugün burada Veteriner Dairesi müdürü ve bölge veteriner sorumlusunu, AB uzmanlarını ve birlik başkanımızı çiftliğimde görmekten büyük mutluluk ve onur duydum. Hayvanlarımı hastalıktan ari hale getirdim, uğraşlarımın karşılığını bu aşamada sertifikamla aldım. Küçükbaş hayvancılığın sürdürülebilir bir şekilde devam edebilmesi için yüksek verimli damızlıkların bizlere sağlanması konusunda da çaba sarf edilmesini dilerim.”

Osman Çelik: “Projenin uygulanmasından oldukça memnunum. Biz bu seviyeye gelene kadar çok uğraştık. Hayvanlarımın sağlığı ve verimliliği için çalışıyorum; bu uğurda emek, zaman ve bütçemi harcıyorum. Çiftliğimde her şeyi hayvanlarımın refahını sağlamak adına geliştiriyorum; burda akşam beşe kadar hayvanlarıma klasik müzik dinletiyorum. Tam 20 senedir bölgeme yatırım yapıyorum. Üzerime düşeni yaptığıma inanıyorum ve şu anda tek dileğim projenin kesintisiz sürdürülmesidir.”

Related Posts