“Hedefimize ulaşmak için daha çok çalışıyoruz”


Hayvan Hastalıklarıyla Mücadele Projesi hız kesmiyor

31

  • Veteriner Dairesi’nin yürüttüğü “Hayvan Hastalıklarıyla Mücadele” projesi kapsamında bir yandan bölgelerde hastalıkların tespiti için testler devam ederken diğer yandan ise üreticiler ile bilgilendirme toplantıları sürdürülüyor.

Veteriner Dairesi tarafından Avrupa Birliği’nin (AB) teknik  ve mali desteği ile yürütülen “Hayvan Hastalıklarıyla Mücadele” projesinde Daire’ye bağlı sekiz bölgede hastalıkların tespiti için testler devam ediyor. Hastalıkların tespiti için Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği adına özel veteriner hekimler yönetiminde çiftliklerden kan numunesi alıyor ve tüberkülin uygulamasını yapıyor. Haziran 2016’dan bu yana yapılan taramalar ilk önce Lefkoşa ve Vadili’de başlatılarak, Gazimağusa, Güzelyurt, İskele ve Girne bölgelerine genişletildi.

Geçtiğimiz gün yapılan olağan Yürütme Komitesi Toplantısında paydaşlara bilgi veren Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben, bugüne kadar ülkedeki hayvan varlığının yüzde 70’ine kan numunesi alınarak test yapıldığını belirtti. Çiftliklerde, yılda iki kez kan numunesi alındığını ve tüberkülin uygulaması yapıldığını anlatan Ataben, iki kontrol sonunda hayvanları sağlıklı bulunan üreticilere “hastalıktan ari çiftlik” statüsü verildiğinin altını çizdi.

Toplantıda ayrıca Mart ayı başında Erdemli’de üreticiler ile sohbet ve bilgilendirme toplantısında bir araya geldiklerini belirten Ataben sözlerine şöyle devam etti:

 “Yolumuzdaki engellere takılmak yerine ileriye gitmeyi hedefliyoruz”

“Projemiz, ekibimizle birlikte ülkemizin dört bir yanına doğru hızla genişliyor. Gıda güvenliği ve halk sağlığı temini bizim uzun vadeli hedefimizdir. Hedeflerimize ulaşmak için elbette kimi zaman engellerle karşılaşabiliyoruz. Ancak biz yolumuza çıkan olası engellere takılmak yerine çözüm üretip durmaksızın ileriye gitmeyi hedefliyoruz. Bunun için de çok çalışmak gerekiyor. Uğraşlarımızı da üreticilerimiz ve halkımızla paylaşmayı önemsiyoruz. Bu çalışmalarımızdan biri de bölgelerdeki üreticilerimiz ile bir araya gelerek sohbet ve bilgilendirme toplantıları yapmak. Nisan ayında Güzelyurt’taki üreticilerimiz ile buluşacağız.”

Related Posts