Hayvan üreticileri ile sohbet toplantısı gerçekleştirildi


  • Veteriner Dairesi’nin yürüttüğü “Hayvan Hastalıklarıyla Mücadele” projesi dahilinde “Bölgesel Sohbet ve Bilgilendirme Toplantları”nın ilki Erdemli’de başladı.
  • Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben: “Mevcut hayvan varlığımızın yarısının testi yapıldı ve yalnızca %1 oranında hastalık tespit edildi. Bizim bu projede başarıya ulaşma noktasında hiçbir sıkıntımız yoktur. Projemiz neticesinde hastalıklardan ari hale geleceğiz.”

Avrupa Birliği’nin (AB) teknik ve mali desteği ile Veteriner Dairesi tarafından hayvan sağlığı, gıda güvenliği ve halk sağlığı temini hedefiyle yürütülen “Hayvan Hastalıklarıyla Mücadele” projesinde “Bölgesel Sohbet ve Bilgilendirme Toplantıları”nın ilki geçtiğimiz gün Erdemli’de gerçekleştirildi.

Köy kahvesinde gerçekleştirilen toplantıya, Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ve AB Projesi Ekip Lideri Vaidotas Kiudulas’ın ev sahipliğinde, Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal, üretici birlikleri başkanları, AB yetkilileri, bakanlık bürokratları ile 200’ü aşkın hayvan yetiştiricisi katıldı. Projede ilk numune alımının gerçekleştirildiği köy olan Erdemli’deki toplantıda “Hastalıklardan Ari Resmi İşletme” sertifikası sahibi ilk üreticiler de hazır bulundu.

Toplantıda oturumu yöneten Mustafa Naimoğulları katılımcılara katkıları için teşekkür edip sohbet toplanılarının devamının yapılacağını belirtti. Projeye ilk adımından bugüne destek verildiğini belirten Naimoğulları “Bizim derdimiz üreticiyi hayvan hastalıklarından ari bir hale getirmektedir. Bu proje sonunda her işletme ari hale gelecektir.” sözleriyle memnuniyetini ifade etti.

“BAŞARIYA ULAŞMAK İÇİN HİÇBİR ENGELİMİZ YOK”

Sohbet toplantısında ilk olarak projenin hedeflerinden bahseden ve aslında bu sürecin bitmeyen bir uğraş olacağını hatırlatan Proje Ekip Lideri Vaidotas Kiudulas’ın ardından Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben ilk beş ayın sayısal sonuçlarını üreticiler ile paylaştı. Ülkedeki mevcut hayvan sayısının yarısına yakınının Şubat ayı sonu itibarıyla test edilmiş olduğunu ve yalnızca %1 oranında hastalık tespit edilmiş olduğunu belirten Ataben, “Bu süreçte bize destek olan alın teri ile ekmeğini topraktan çıkaran üreticilerimize teşekkür ederim” dedi. Ataben şunları söyledi:

“Projemize 850 bin Avro tutarında bir ek kaynak aktarılması sayesinde bir yıl içerisinde gerekli olan tüm test ve kontrol sürecini tamamlayabileceğiz. Bu noktada başarıya ulaşma yolunda bir sıkıntımız yoktur. Beş ayın sonunda hayvan varlığımızın yarısının durumunu biliyoruz. Bu durumun birçok kesime olumlu katkısı olacak; üreticinin maddi kaybı azaltılacak, halk sağlığının temini için ciddi bir adım atılmış olacak. Bunların yanı sıra biz millet olarak izolasyonlardan, ambargolardan yakınızyoruz ama projemizin bilhassa hellimin tesciline yapacağı katkı sayesinde önümüzdeki engellerin de kalkmasına katkı koyacağız.”

Bilgilendirme aşamasının ardından üreticilerin soru ve görüşlerini dinleyen heyet sohbet toplantılarının devam edeceğini ve hayvan üreticilerinin bu desteğini her zaman görmeyi arzuladıklarını ifade etti.

Related Posts