“Veteriner Dairesi çok daha güçlü bir noktaya gelecektir”


  • “Hayvan Hastalıkları Eradikasyon Projesi” kapsamında bölge ve çiftlik ziyaretlerini devam ettiren Veteriner Dairesi ve Avrupa Birliği uzmanları Güzelyurt’ta incelemelerde bulundu.

Veteriner Dairesi, Kaza Veteriner Daireleri ile bölge çiftliklerine bilgilendirme ziyaretlerini sürdürüyor. Lefkoşa ve Vadili bölgelerindeki kan numunelerinin alımı ve testlerin yapılmasında sona yaklaşılırken Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben ile Proje Ekip Lideri Vaidotas Kiudulas geçtiğimiz gün Güzelyurt bölgesini ziyaret etti.

Yapılan ziyarette Kaza Dairesi yetkilileri ile çiftçilere bilgi aktaran Veteriner Hekim Vaidotas Kiudulas, özel veteriner hekimlerin Güzelyurt bölgesinde de numune alımına başladığını belirterek “Lefkoşa ve Vadili bölgelerindeki yetkililerin deneyimlerini buradaki çalışanlara aktarabilmeleri oldukça yararlıdır” dedi.

“VETERİNER DAİRESİ ÇOK DAHA GÜÇLÜ BİR NOKTAYA GELECEKTİR”

Ziyarette hayvan üreticileri, Kaza Dairesi hekimleri ve teknisyenleri ile karşılıklı fikir alış verişinde bulunan  Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben, proje uzmanlarının sürece dair tüm bilgi birikimlerini şeffaflıkla paylaşmış olmalarının ve bunun yanı sıra gerek görülmesi durumunda eğitim verilmesinin kendileri için oldukça önemli bir şans olduğunu vurgulayarak “Gelinen aşamada bu iş birliği ve olumlu iletişim sayesinde üreticilerin de projeye katılım anlamında gönüllü olduklarını görmek bizi memnun ediyor” dedi.

Hüseyin Ataben sözlerine şu şekilde devam etti: “Kazalarımızdaki hekimler ve çalışanlarımızın hayvancılarımızla iyi ilişkilerinin olması bize fayda sağlıyor. Bugüne kadar, 90 bin civarında numune özel veteriner hekimlerce alındı. Yaptığımız testlerin sonucunda hastalıklardan ari çiftilikler bir bir belirleniyor ve kendilerine sertifikaları veriliyor. Bunun diğer üreticileri de motive ettiğini gözlemliyoruz. Bu durum sadece hayvancıları ilgilendirmiyor; sonuçları itibarıyla halk sağlığının korunması ve gıda güvenliğini de etkiliyor. Üreticilerimizin hellim ve benzeri ürünlerini AB başta olmak üzere diğer ülkelere de herhangi bir sağlık kısıtı olmadan ihraç edebilmelerini sağlamak şu anda bizim en önemli hedefimizdir. Kıbrıs’ın güneyi ihracat yapma noktasındaysa, Kuzey’deki Veteriner Dairesi de yapısıyla çok daha güçlü bir noktaya gelerek gerekli mücadeleyi verecektir.”

“SÜRECİN KESİNTİYE UĞRAMASINI İSTEMİYORUZ”

Çiftliğine gidilerek ziyaret edilen hayvan üreticisi Ali Kandullu ise “Projenin prensiplerini benimsiyoruz ve sıranın bize de gelmesini bekliyoruz; umutlu ve istekliyiz. Ancak daha önceki tecrübelerimizle bu işlerde başarılı olmamız için devamlılığın gerektiğini biliyoruz. Sürecin kesintiye uğramasını istemiyoruz” şeklinde konuştu.

Related Posts