Hastalık insanlara bulaşmıyor


Veteriner Dairesi, geçtiğimiz hafta sonu Güney’de bazı küçükbaş hayvanlarda teşhis edilen mavi dil hastalığı ile ilgili ivedi olarak bir dizi önlem hayata geçirdi. Buna göre, Veteriner Dairesi, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın onayı ile aldığı karar uyarınca ikinci bir açıklamaya kadar, hastalığın görüldüğü Pile ve ara bölgeden KKTC’de kayıtlı hayvan üreticilerine ait hayvan geçişlerini durdurdu. Öte yandan bölgede sokucu sineklere karşı Güney Kıbrıs’ta yapılan uygulamaya paralel olarak ilaçlama başlattı.

Bölgedeki üreticilerin hastalık hakkında bilgilendirildiğini kaydeden Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben şunları söyledi: “Hayvan üreticilerimize, bu hassas dönemde Güney’deki üreticiler ile karşılıklı ziyaretlerini askıya almalarını tavsiye ettik. Üreticilerimizin hayvanlarını mavi dil hastalığından korunmak için Güney’deki üreticilerin hayvanlarını otlattıkları bölgelerden de uzak tutmaları gerekiyor. Ayrıca bu hastalık, hayvanlardan veya hayvansal gıdalardan insanlara buluşmadığı için halk sağlığımızı riske atan bir durum yoktur. Veteriner Teknik Komitemiz, Güney’deki Veteriner Teknik Komitesi ile iletişime geçerek bir toplantı talep etti. Bu çerçevede iki teknik heyet 28 Eylül Çarşamba günü bir araya gelerek konu ile ilgili bilgi alış verişi yapıp alınması gereken ilave tadbirleri değerlendirecek.”

Gulicoides cinsi sokucu bir sinek türü aracılığıyla bulaşan mavi dil hastalığı, küçükbaş hayvanlarda klinik semptomlarla kendini gösterirken büyükbaş hayvanlarda herhangi bir gözle görülür belirti göstermiyor. Küçükbaş hayvanlarda, göz ve burun çevresinde akıntı ve kabuklanma, salya artışı, ağızda yara, vücut ısısı artışı, özellikle göz ve burun çevresinde şişkinlik, deri üstü veya deri altında kanama, solunum problemleri ve nefes almada zorluk gibi klinik belirtiler ile teşhis edilebilen hastalık, Güney Kıbrıs’ta en son 2014 yılında görülmüştü.

Related Posts