Veteriner Dairesi hayvan hastalıkları ile mücadele için düğmeye bastı


Veteriner Dairesi’nin, Avrupa Birliği (AB) desteği ile hayata geçirdiği “Hayvan Hastalıklarıyla Mücadele” projesi kapsamında hayvan yetiştiricileriyle görüşmeler başlatıldı. Veteriner Dairesi Müdürü Ramadan Gökşan, Kıbrıs Türk Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada ve beraberindeki üye üreticiler ile bir araya geldi. Görüşmede Proje Ekip Lideri Vaidotas Kiudulas da hazır bulundu. Uzman Veteriner Hekim Vaidotas Kiudulas, proje uygulamasının üreticilere ek maliyet olmayacağını tam aksine sonuç itibarıyla uzun vadede hayvancıların kazanç sağlayacağı uygulamalarda, kendilerinden katkı koyma noktasında gönüllü olmalarının beklendiğini belirtti.

Veteriner Dairesi’nde yaklaşık iki saat süren toplantıda hayvan hastalıkları ile mücadele kapsamında izlenecek adımlar hakkında üreticilere bilgi veren Ramadan Gökşan, ön hazırlıkların tamamlanmasının akabinde gönüllü çiftçiler ve halk sağlığını önemseyen üreticiler ile kontrollerin başlayacağını ve ilerleyen aşamalarda Kuzey Kıbrıs’ın genelinde kapsamın genişletileceğini kaydetti.

Gökşan: “Çalışmalarımız hayvan sağlığı, gıda güvenliği ve halk sağlığı için…”

Toplantıda, bölgelerdeki veteriner hekimler ile tüm çiftçilerin ve üreticilerin işbirliği halinde çalışmasının önemi üzerinde duruldu. “Hayvan hastalıklarının tespiti için numune alımı hazırlıklarımızı başlattık. Hayvan sağlığı, gıda güvenliği ve halk sağlığı adına önemli bir adım atabilmek için çalışıyoruz. Uğraşlarımız sayesinde üreticiler de doğrudan fayda sağlayacak. Hastalıkların tespitinin ardından yapacağımız çalışmalar neticesinde, et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünlerinde kalite artacak. Ürünün de hayvanın da değeri artacak.” diyen Daire Müdürü Ramadan Gökşan, projenin henüz hazırlık aşamasında da kendilerine her türlü geri dönüşü yaparak gelişime katkı koyan Kıbrıs Türk Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne duyarlılıkları dolayısıyla teşekkür etti. Toplantıda bulunan üreticilerin diğer tüm üreticilere de örnek olacağına duyduğu inancı dile getiren Daire Müdürü Gökşan, diğer üretici birliklerini ve hayvan yetiştiricilerini de çalışmalara katkı koymaya davet etti.

Kendilerine bilgi aktarılmasından ve görüşmelerin karşılıklı fikir alışverişi temelinde sürmesinden son derece memnun olduklarını ifade eden Kıbrıs Türk Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada ise, projenin öneminin tüm vatandaşlar arasında bilinçli bir şekilde kabul edilmesi için gereken desteği vereceklerini belirtti. Toplantıya katılan birlik üyesi üreticiler de bu girişim sayesinde hayvan hastalıkların kökünün kuruması için kendi sorumluluklarını gönüllü olarak yerine getireceklerini söyledi.

Related Posts