Veteriner Dairesi klinik hizmetlerini yeniden düzenledi


Veteriner Dairesi, kuruluş amacı ve Avrupa Birliği (AB) Veteriner Mevzuatlarına uyum kapsamında bir dizi yeni düzenleme yapıyor. Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanlığı tarafından onaylanarak, tüm bölgelerde de uygulanacak olan düzenlemeler, 1 Mart 2016 tarihinden itibaren hayata geçirilecek.

Ülkede her türlü hayvan sağlığı hizmetlerinin, temel halk sağlığı çerçevesinde hayvansal besin maddeleri üretimini ve denetiminin sorumlusu olan Veteriner Dairesi, kuruluş esasına göre, hayvanlardan bulaşan ve insan sağlığını tehdit edici nitelik taşıyan hastalıkların önlenmesinin ve giderilmesinin, hayvancılığın geliştirilmesi ile ilgili hizmetlerin yerine getirilmesini sağlıyor.

Konu hakkında bilgi veren Veteriner Dairesi Müdürü Ramadan Gökşan, AB ülkeleri, Türkiye, Güney Kıbrıs ve diğer birçok ülkede, klinik hizmetlerinin serbest veteriner hekimlere devredildiği bilinen bir gerçektir dedi. Veteriner Dairesi’nin ülke genelinde görevlerini sağlıklı bir şekilde sürdürmeye devam edebilmesi için, bu uygulamaya başlayacağını açıkladı.

“Vatandaşlarımız bundan böyle, devlet veterinerleri ile herhangi bir ücret farkı olmayan serbest veteriner hekimlerden klinik hizmetlerini almaya devam edebilecekler. Kaza Veteriner Dairelerimiz, konu ile ilgili bilgilendirildiler ve 1 Mart 2016 itibarıyla gelen klinik vakalar serbest veteriner hekimlere yönlendirilecek” diyen Ramadan GökşanTarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanlığı ile yapılan istişare sonucunda kararın uygulamaya alındığını söyledi. Öte yandan, Hayvan Refahı Yasası altında sokak köpeklerinin Belediyeler tarafından oluşturulan ve oluşturulacak olan köpek barınaklarında Belediyelerin sorumluluğunda olacağını belirtti.

Related Posts