Veteriner Dairesi hayvan hastalıkları ile mücadelede kararlı


Veteriner Dairesi, Avrupa Birliği (AB) desteği ile “Hayvan Hastalıklarıyla Mücadele” projesini hayata geçiriyor. Çalışmalar kapsamında geçtiğimiz gün Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanlığı’nda AB Destek Ofisi ve Başbakanlık AB Koordinasyon Merkezi yetkilileri, proje uzmanları, Veteriner Dairesi’nden hekimler, Kaza Veteriner Daireleri sorumluları, Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği üyeleri, Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı, bazı çiftçi ve üretici birliklerinin de katılımlarıyla yürütme komitesi toplantısı yapıldı.
Toplantıda, önümüzdeki aylarda Veteriner Dairesi’nin Kuzey Kıbrıs’ın tamamındaki çiftliklerde kontroller başlatacağı bilgisi verildi. Hayvan hastalıkları ile mücadelede, söz konusu proje, hayvanların tamamının kayıt altına alınmasına da yardımcı olacak. Hayvan kayıt sistemi kurulumu ile hastalıkların tespiti için numune alımı hazırlıklarını başlatan Veteriner Dairesi, hayvan sağlığı sayesinde gıda güvenliği ve halk sağlığı adına önemli bir ivme yakalamış olacak.

Hayvan sağlığı, gıda güvenliği ve halk sağlığı temini amacıyla çalışmalar başlıyor

Çalışmalar hakkında bilgi veren Veteriner Dairesi Müdürü Ramadan Gökşan, hayvan hastalıklarının yok edilmesi sayesinde et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünlerinde kalitenin artacağını belirtti. Gökşan; “Hastalıkların yok edilmesi ülkemiz adına oldukça faydalı sonuçlar yaratacak. Hayvan sağlığının temin edilmesi sayesinde, gıda güvenliği ve halk sağlığını da temin etmiş olacağız. Başlattığımız çalışmalarımız elbette ki hellim ihracatı sürecine de katkı koyacak. AB normlarında ihraç yapabilmek ve halkımıza sağlıklı ürün verebilmek için çalışmalarımızın öneminin farkındayız.” diyerek tüm üreticileri ve halkı sürece destek vermeye çağırdı.
Sözlerinin devamında bölgelerdeki veteriner hekimler ile tüm çitfçilerin ve üreticilerin işbirliği halinde çalışmasının önemine değinen Gökşan, hayvan kayıt ve numune alımı aşamasında kendilerine destek verilmesinin üreticilere de çok yararlı doğrudan sonuçları olacağını vurguladı.

Related Posts